Odzyskiwanie danych jaka skuteczność? i jakie są sumy.

Odzyskiwanie danych jaka skuteczność? i jakie są sumy. post thumbnail image

Odzyskiwanie danych Jak korzystać z oprogramowania do odzyskiwania danych, aby odzyskać usunięte lub uszkodzone pliki?

Istnieje wiele powodów, dla których może być potrzebne oprogramowanie do odzyskiwania danych. Należą do nich awarie fizyczne, usunięte lub uszkodzone pliki oraz kopie zapasowe. Niezależnie od tego, w jaki sposób doszło do utraty danych, należy wybrać program przeznaczony do przywracania plików. Oprogramowanie do odzyskiwania danych może pomóc w odzyskaniu utraconych danych z dowolnego nośnika, w tym z dysku twardego, pamięci USB, kart pamięci i innych. Na szczęście dostępnych jest wiele opcji.

Usunięte pliki

Odzyskanie danych jest możliwe nawet po wyczyszczeniu dysku twardego. Pliki i zawarte w nich informacje są przechowywane w oddzielnych częściach dysku twardego. System operacyjny Windows śledzi wszystkie pliki za pomocą tabeli alokacji plików, która jest podobna do spisu treści książki. Rzeczywiste pliki znajdujące się na dysku twardym są jak strony. Narzędzia do odzyskiwania danych są zaprojektowane tak, aby korzystać z obu metod jednocześnie. W niektórych przypadkach poszukiwany plik może nadal znajdować się na dysku twardym.

Aby odzyskać usunięte pliki, należy najpierw wykonać ich kopię zapasową. Tworząc kopię plików na innym dysku twardym, nadal możesz je odzyskać. System Windows oferuje również opcję zwiększenia rozmiaru Kosza oraz czasu przechowywania usuniętych plików. Mimo to może się zdarzyć, że usunięte pliki nie znajdą się w Koszu i aby je odzyskać, trzeba będzie skorzystać z innych metod.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zaprzestanie zapisywania danych na dysku, na którym znajdował się usunięty plik. Gdy plik zostanie nadpisany, staje się niewidoczny. Jeżeli to samo miejsce fizyczne zostanie wykorzystane do zapisu innego pliku, zostanie on usunięty. Aby zwiększyć szanse na odzyskanie pliku, należy zaprzestać wykonywania wszelkich zadań wymagających intensywnego zapisu, takich jak pobieranie muzyki, instalowanie oprogramowania czy oglądanie filmów. Wszystkie te czynności powodują nadpisanie usuniętego pliku, dlatego ważne jest ich zaprzestanie.

Uszkodzone pliki

Jeśli uszkodzone pliki powodują, że komputer nie otwiera się prawidłowo, można podjąć kilka kroków w celu odzyskania danych. W pierwszej kolejności należy się upewnić, że została utworzona kopia zapasowa wszystkich ważnych plików. Po wykonaniu tej czynności można przystąpić do odzyskiwania danych z uszkodzonych plików. W tym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące procesu odzyskiwania uszkodzonych plików. Postępuj zgodnie z tymi krokami, aby odzyskać pliki i uniknąć straty czasu i pieniędzy.

Uszkodzone pliki powstają, gdy informacje są umieszczane w niewłaściwym miejscu na nośniku pamięci, przez co dane stają się niedostępne. Pliki te są często wynikiem skoków napięcia, nieudanych prób wyłączenia komputera i starzenia się nośników. Gdy pliki ulegną uszkodzeniu, istnieje kilka możliwości ich przywrócenia, w tym skorzystanie z profesjonalnej usługi odzyskiwania danych. Oto niektóre z najczęściej stosowanych metod:

Jeśli wykonałeś kopię zapasową swoich plików na innym nośniku, masz szczęście. Wiele programów do odzyskiwania danych może pomóc w odzyskaniu plików, nawet jeśli zostały „usunięte”. Oprogramowanie przeskanuje system plików i odzyska wszystkie znalezione pliki. Po wykonaniu tej operacji można wyświetlić podgląd plików i wybrać te, które mają zostać zachowane. Odzyskane pliki można następnie zapisać w nowej lokalizacji. Warto unikać używania urządzenia lub dysku, z którego zostały usunięte pliki. W przeciwnym razie usunięte pliki mogą zostać ponownie uszkodzone.

Awaria fizyczna

Do utraty danych mogą prowadzić zarówno awarie logiczne, jak i fizyczne. Awaria fizyczna odnosi się do uszkodzenia sprzętu i może być spowodowana wadliwym działaniem komponentu, uszkodzeniem fizycznym lub normalnym użytkowaniem. Na przykład talerz dysku twardego może ulec uszkodzeniu w wyniku awarii fizycznej, takiej jak upuszczenie zewnętrznego dysku twardego lub uszkodzenie złącza USB. Podobnie zewnętrzny dysk twardy może wydawać dziwne dźwięki lub mieć problemy z zasilaniem elektrycznym. Uszkodzenie fizyczne może być trudne do usunięcia, ale nie jest niemożliwe.

Fizyczna awaria dysku twardego zwykle wiąże się z awarią silnika. Silnik jest sercem dysku twardego i obraca talerzami na wrzecionie. Wadliwy środek smarny może spowodować przepalenie się silnika, co uniemożliwia obracanie się talerzy. Aby przywrócić talerze do normalnej prędkości, technik odzyskiwania danych musi przeszczepić sprawny silnik z dysku twardego od dawcy. Wymaga to całkowitego rozebrania i odbudowania dysku twardego.

Odzyskanie danych utraconych w wyniku awarii fizycznych jest trudniejsze, ponieważ talerze dysków uległy poważnemu uszkodzeniu. W takich przypadkach, aby zapewnić pomyślny wynik, należy skontaktować się z laboratorium odzyskiwania danych. Awaria fizyczna może być również subtelna, np. przegrzanie dysku twardego, lub tak poważna, że trudno stwierdzić, czy dysk jest uszkodzony fizycznie. Niezależnie od przyczyny, profesjonalna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych zazwyczaj jest w stanie odzyskać większość utraconych danych.

Kopie zapasowe lustrzane

Do wykonania lustrzanej kopii zapasowej potrzebna jest taka sama liczba urządzeń bazy danych dla każdej rodziny nośników. W zależności od rozmiaru zestawu nośników lustrzanych mogą być potrzebne od dwóch do czterech urządzeń lustrzanych. Rodziny nośników muszą być takie same, a liczba urządzeń lustrzanych może wynosić od jednego do czterech. W klauzuli TO można wymienić kilka urządzeń do tworzenia kopii zapasowych. Podczas tworzenia zestawu nośników użytkownik określa, ile urządzeń lustrzanych jest wymaganych.

Tworzenie lustrzanych kopii zapasowych na potrzeby odzyskiwania danych ma wiele zalet. Kopie lustrzane są często określane jako „dokładne” kopie tych samych danych. Dotyczy to plików osobistych, ważnych plików systemowych i zainstalowanych programów. Usuwają one także wszystkie wcześniej usunięte pliki lub programy z źródłowego dysku twardego. W zależności od potrzeb kopia zapasowa może być przechowywana na zewnętrznym dysku twardym. Aby mieć pewność, że dane są bezpieczne, można zainstalować bezpłatne oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych.

Oprócz tego, że kopie lustrzane są szybsze, umożliwiają indywidualny dostęp do plików. Jeśli używasz komputera do pracy, prawdopodobnie masz na nim zainstalowanych wiele aplikacji. W przypadku utraty jednego programu przywrócenie danych z lustrzanej kopii zapasowej pozwoli ponownie zainstalować tę samą aplikację, zaoszczędzić czas i znacznie przyspieszyć proces odzyskiwania danych. W przypadku awarii komputera można przywrócić wszystkie dane z obu dysków.

Opcje oprogramowania

Jeśli utraciłeś dane w wyniku awarii lub innego uszkodzenia dysku twardego, istnieje kilka różnych opcji oprogramowania do odzyskiwania danych. Użycie odpowiedniego oprogramowania może uratować życie, jeśli nie można uzyskać dostępu do danych znajdujących się na uszkodzonym dysku. Oprogramowanie do odzyskiwania danych działa w celu odzyskania danych, nawet jeśli komputer nie może wykryć brakujących danych. Może ono nawet odzyskać usunięte pliki z kosza lub partycji nieużywanej. Rodzaj używanego oprogramowania zależy od potrzeb, budżetu i poziomu doświadczenia użytkownika.

W Internecie dostępnych jest wiele „darmowych” programów do odzyskiwania danych, ale należy zachować ostrożność podczas korzystania z nich. Wiele z nich nie zapewnia rezultatów, które obiecują. Co więcej, odzyskiwanie danych jest skomplikowane i kosztowne, jeśli nie jest wykonywane przez profesjonalistę. Dlatego w celu przywrócenia utraconych danych lepiej skontaktować się z profesjonalnym technikiem. Poniżej wymieniono kilka najpopularniejszych programów do odzyskiwania danych. Można również wypróbować niektóre programy freeware.

Najbardziej wszechstronną opcją jest program Disk Drill. Jeśli jesteś osobą, dla której ochrona danych ma krytyczne znaczenie, powinieneś rozważyć to oprogramowanie. Inne przydatne opcje to Ontrack i EaseUS. Osoby, które zarządzają flotą użytkowników, prawdopodobnie będą chciały rozważyć Stellar lub EaseUS. Te opcje mogą zadecydować o powodzeniu lub niepowodzeniu firmy, więc nie należy się spieszyć z wyborem najdroższego dostępnego oprogramowania. Jeśli jednak szukasz najbardziej niezawodnego oprogramowania do odzyskiwania danych dla swoich potrzeb, to te osiem opcji jest doskonałym miejscem na początek. Są one dostępne zarówno w wersji przenośnej, jak i stacjonarnej, a ich ceny są proste.

Koszt

Koszt odzyskiwania danych jest bardzo zróżnicowany i w dużej mierze zależy od problemu, z jakim boryka się dysk. Wiele dysków twardych ma różne punkty awarii, a niektóre z nich wymagają więcej wysiłku niż inne. Firma pobierająca zryczałtowaną opłatę za odzyskanie danych nie uwzględnia tego zróżnicowania. Podobnie jak chirurgia serca i bakteryjne zapalenie płuc wymagają różnych umiejętności medycznych, tak samo naprawa dysków twardych wymaga różnych umiejętności. Z tych powodów model kosztów odzyskiwania danych w przeliczeniu na gigabajt nie ma sensu.

Ceny profesjonalnego odzyskiwania danych są bardzo zróżnicowane. Średni koszt odzyskania danych wynosi około 500 USD, ale może się znacznie różnić. Firmy, które reklamują niskie ceny, często są oszustami. Choć mogą one twierdzić, że początkowa stawka jest niska, należy mieć świadomość, że z czasem cena ta najprawdopodobniej wzrośnie, ponieważ firma będzie naliczać dodatkowe opłaty. Podobnie firmy, które chwalą się wysokimi ocenami, mogą wprowadzać w błąd. Lepiej wybrać firmę, która ma reputację firmy o wysokiej jakości pracy.

Koszt odzyskiwania danych zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju urządzenia, którego to dotyczy, czasu i ilości pracy, jaka jest wymagana. Choć koszty będą się różnić, należy pamiętać, że im bardziej złożony proces odzyskiwania danych, tym więcej czasu będą musieli poświęcić inżynierowie. Pamiętaj, że firma zajmująca się odzyskiwaniem danych musi znaleźć równowagę między świadczeniem usług wysokiej jakości a oferowaniem konkurencyjnych cen. Dąży do tego, aby jej usługi były konkurencyjne przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższego poziomu zadowolenia klienta.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

Related Post