Ratusz w Kaliszu

Ratusz w Kaliszu post thumbnail image

Ratusz w Kaliszu – zabytki Polski

Kalisz ratusz. Zdjęcie od jarko7 z pixabay

Ratusz znajduje się w Śródmieściu Kalisza. Wzniesiony został w latach 1920–1924, a do rejestru zabytków został wpisany w 1993. Jest przykładem stylu neoklasycystycznego. W pobliżu ratusza kiedyś stał również dwupiętrowy ratusz gotycki z wieżą. Wzmiankowano po raz pierwszy w 1426 roku. Został on przebudowany w stylu renesansowym w XVI wieku, ale niestety spłonął w 1792 roku. Następnie powstał ratusz w1888 roku. On także został zniszczony przez Niemców w 1914 roku.

Renowacja Ratusza w Kaliszu

Obecnie ruszyły prace remontowe elewacji obecnego ratusza. Remont dotyczy nie tylko elewacji, ale także dachu. Inwestycję wyceniono na prawie 4 mln zł. Z czego ok. 2,4 mln zarezerwowano w tegorocznym budżecie miasta.

Na czym będzie polegał remont?

Przede wszystkim elewacja ratusza zostanie oczyszczona oraz uzupełnione zostaną ubytki w tynku. Cały budynek zostanie pomalowany. Wymieniona zostanie stolarka okienna na wieży ratuszowej oraz w piwnicy. Remont dachu obejmie wymianę pokrycia dachowego i rynien. Wykonana zostanie izolacja ścian fundamentowych i stropu na ostatniej kondygnacji budynku.

Trochę złota i światła w po remoncie.

Prace remontowe obejmą także rekonstrukcję zdobień i elementów złoconych godła, montaż instalacji odgromowej, renowację tarcz zegara i drzwi wejściowych.
Po remoncie kaliszanie będą mogli podziwiać nową iluminację.

Ratusz to dopiero początek

Radni zapewniają, że renowacja ratusza to dopiero początek rewitalizacji śródmieścia. W związku z remontem niedzielne wejścia z przewodnikiem na taras widokowy oraz zwiedzanie wystawy wewnątrz budynku ratusza nie będą możliwe. Nie wiadomo jak długo potrwają prace remontowe, gdyż jest to uzależnione od pogody. Zakończenie tych prac wyznaczono na listopad. Prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Post