Tramwaj pod Złotym Wodospadem

Tramwaj pod Złotym Wodospadem post thumbnail image

Tramwaj pod Złotym Wodospadem

Zabytkowy tramwaj w Karkonoszach zdjęcie ze strony karkonosze.pl

Tory pod Złotym Wodospadem niestety już dawno rozebrano. O jakie tory chodzi? Ano mało kto wie, że ponad 40 lat temu turyści jechali na wycieczkę w Karkonosze tramwajem. Dziś po tej ogromnej turystycznej atrakcji nie zostało zbyt wiele. Dziś możemy oglądać czerwony wagon na Podgórzynie.

Wodospady w Szklarskiej Porębie

Wodospad Kamieńczyk i Szklarki w Szklarskiej Porębie to najpopularniejsze atrakcje w Karkonoszach. Wodospad Podgórnej ma 547 m n.p.m. i leży od turystycznych kurortów dość daleko. Można tam dojechać samochodem, ale turystów jest zdecydowanie mniej. Dzięki temu mała Przesieka pełna jest miłych niespodzianek i nie została jeszcze do końca odkryta. Dzika przyroda serwuje wspaniałe widoki, więc warto na chwilę oderwać się od miastowego zgiełku. Tam życie toczy wolniej.

Odpuszczamy Śnieżkę

Trafić na bezchmurne niebo w Jeleniej Górze wcale nie jest łatwo. Kaprysy pogody często uniemożliwiają widok na cały łańcuch Karkonoszy. Szkoda, bo z tego miasta doskonale prezentuje Kiedy jednak w pogodne dni widać panoramę gór, nogi aż same rwą się na szlak.

Kto się wychował daleko od gór, to ich urok kojarzy się głownie z wysokością. Wysokość gwarantuje w Karkonoszach właśnie Śnieżka. Ale góry to przecież nie tylko wysokie szczyty.

Wodospad Podgórnej

Wodospad Podgórnej zajmuje trzecie miejsce. Pod Szklarką i Kamieńczykiem kończy się większość szkolnych wycieczek. A wśród karkonoskich wodospadów zwarto jeszcze obejrzeć Wodospad „Podgórna”.

Wagon z Bydgoszczy

Na wycieczkę warto wyruszyć z Głównego Dworca Autobusowego w Jeleniej Górze. Do Przesieki kursuje „czwórka”. Warto wiedzieć, że w tym mieście wsiada się do autobusów tylko przednimi drzwiami, a bilety sprawdza kierowca.

Wysiąść należy na pętli w Podgórzynie, a autobus jedzie dalej do Przesieki. Pierwsze kroki należy skierować do najprawdziwszego tramwaju, który stoi pod skałą.

Skąd w środku Karkonoszy wziął się tramwaj? Ponad 40 lat temu tutaj kończyła swój bieg linia tramwajowa z Jeleniej Góry przez Cieplice do Podgórzyna Górnego. Ówczesna władza uznała jednak ten środek lokomocji za nierentowny i tory rozebrano, a mieszkańcom zostały autobusy. Chyba nikogo nie trzeba by było przekonywać, że dziś taki tramwaj na torach byłby ogromną turystyczną atrakcją.

Ale to już tylko historia a z tramwaju został bar.

Niestety nie za bardzo da się do tego wrócić, bowiem pozostały jedynie słupy trakcyjne. Stojący dziś wagon mieszkańcy nazwali „Tramwaj–Baru”, choć żadnych dań w nim się nie podaje. Prawdziwy bar „Pod Skałą” znajduje się po drugiej stronie. Tam można poprosić o klucze i zobaczyć jak tramwaj wygląda w środku. W okolicy można zresztą zobaczyć kilka takich „pomników”, które kiedyś jeździły na torach. Pierwszy tramwaj został sprowadzony z Elbląga i można go zobaczyć przed zajezdnią autobusową w Jeleniej Górze, a ten w Podgórzynie jeździł po ulicach Bydgoszczy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Post

Ratusz w KaliszuRatusz w Kaliszu

Ratusz w Kaliszu – zabytki Polski Ratusz znajduje się w Śródmieściu Kalisza. Wzniesiony został w latach 1920–1924, a do rejestru zabytków został wpisany w 1993. Jest przykładem stylu neoklasycystycznego. W